Technologia Responsive w projektowaniu sklepu internetowego

80% – tylu użytkowników mobilnych rezygnuje z zalogowania się do twojego sklepu internetowego, bo jego interfejs nie jest przystosowany do urządzenia, z którego korzystają. Znając swoje statystyki, czy widzisz, ilu potencjalnych klientów wyślizguje się z twoich zysków tylko dlatego, że projekt sklepu nie nadąża za nowymi technologiami? Dziś podpowiadam, jak się zrehabilitować i od(zyskać) nowe, szerokie grono odbiorców twojego biznesu.

Zakupy polskiego internauty

Co robisz, zanim kupisz niesprawdzony, nigdy przez ciebie nieużywany produkt? Ja go googluję, sprawdzam opinie innych użytkowników, zaglądam na stronę internetową producenta i szukam, czy interesująca mnie rzecz nie jest przypadkiem dostępna w niedrogim sklepie internetowym.  Dopiero wtedy rozważam poważnie zakup. Wszystko, oczywiście, w wygodnym, domowym fotelu. Co jednak, gdy jestem poza domem, a decyzję muszę podjąć natychmiast? Wyciągam smartfona, ponawiam proces, znajduję e-sklep z moim produktem i co widzę? Strona nie ładuje się w całości, a żeby przejrzeć ofertę sklepu lub dotrzeć do szczegółowych informacji o produkcie, muszę bez przerwy przewijać witrynę we wszystkie strony świata. Irytujące? Maksymalnie. A teraz wyobraź sobie (a może wcale nie musisz sobie tego wyobrażać?), że taki sklep internetowy to twoje dziecko – jedyne źródło utrzymania. Możesz sobie pozwolić na to, by niemal połowa internautów (bo tylu właśnie łączy się z Internetem za pomocą iPhone’ów i iPadów) wyłączała Twoją stronę tylko dlatego, że jej projekt nie jest dostosowany do zmiennej rozdzielczości nowoczesnych ekranów? Domyślam się, że nie. Rozwiązanie? Sklep internetowy w technologii Responsive. Już tłumaczę.

Sklep internetowy ClickFashion - Magento

Sklep internetowy ClickFashion wykonany w technologii Magento

Jak Responsive może pomóc twojemu sklepowi?

Technologia Responsive to sposób projektowania stron www, dostosowany do zmiennej rozdzielczości i nowych typów ekranów. Jej powstanie zainicjowały prężnie rozwijające się urządzenia mobilne (szczególnie smartfony i tablety), których małe ekrany nie przyswajały grafiki i treści, stworzonych dla tradycyjnych interfejsów. Przed właścicielami sklepów internetowych (także stron www) stanęło nie lada wyzwanie: sprawić, by internauci mogli skorzystać z ich oferty bez względu na kanał dostępu do strony. Rozwiązania były dwa (a właściwie trzy, jeśli liczyć brak reakcji na taki stan rzeczy): albo stworzyć nową, mobilną wersję strony (poprzedzoną w domenie literą “m”, np. m.friendly-social.com), albo przeprojektować ją za pomocą technologii Responsive i przygotować jeden projekt, dostosowany do wszystkich typów urządzeń. Którą wybrać? Oszczędność czasu i pieniędzy podpowiada, że pierwszą, zdrowy rozsądek jednak kieruje uwagę w stronę drugiej. Dlaczego pracochłonne Responsive wypada na tle mobilnej i kolejnej z rzędu wersji sklepu lepiej? Dlatego, że:

a) rozszerza gron odbiorców, a więc potencjalnych klientów e-sklepu, którzy mogą skorzystać z oferty w każdym miejscu, o każdym czasie i za pomocą każdego mobilnego urządzenia;

b) ogranicza koszty projektowania i wdrażania drugiej wersji sklepu;

c) sprawia, że strona jest elastyczna (RWD nazywane jest nawet “płynnym designem”) i wygodna w użytkowaniu;

d) nie wymaga okrajania grafiki i contentu, by zmniejszyć czas ładowania się strony.

Zresztą, sam zobacz: w tym miejscu znajdziesz emulator, który – po wpisaniu adresu sklepu internetowego – pokaże ci, jak wygląda twoja strona na iPadzie, a tu – na iPhonie. Responsive to dobry wybór? Sam widzisz, że tak.

Komentarz

komentarz